Aktuality na katedře
Drony pro fotogrammetrii
Drony pro fotogrammetrii
Spolupráce s našimi absolventy je pro nás dlouholetou tradicí. Stačí připomenout akce, jako jsou DigiGeo, Dny GIS, DIDINFO. Zajímá nás jejich zpětný pohled na studium a význam jeho obsahu pro jejich profesní uplatnění. Ptáme se jich, co bychom mohli vylepšit, jaká doporučení pro naše studijní plány mají. Chceme je ale i zapojovat přímo do výuky jako odborníky a odbornice z praxe.
Tak je tomu i v případě v tomto týdnu proběhlém terénním kurzu fotogrammetrie a využití dronů pro sběr geoprostorových dat. Jan Hásek, specialista na práci s drony, nám věnoval část jeho znalostí a zkušeností nejen o technice práce s drony, ale i o bezpečnosti a etice.
Spolupracujeme s PRUSA RESEARCH
Spolupracujeme s PRUSA RESEARCH
Spolupráce se společností PRUSA RESEARCH začala v tomto roce. A rychle se rozvinula do konkrétních plánů společně sestavit příručku pro učitele a učitelky základních i středních škol, kteří by rádi vyzkoušeli obohacující možnosti 3D tisku v jejich výuce.
Přesnější plány spolupráce a podoby handbooku byly veřejnosti oznámeny na tiskové konferenci v polovině srpna v pražském Magenta Experience Center. V jejím obsahu najdou učitelé především pečlivě vybrané příklady projektů navržených školami testujícími 3D tiskárny již od roku 2020. Chybět ale nebudou i rady jak na technickou i didaktickou stránku 3D tisku ve vyučování, a to zdaleka nejen informatiky.
DigiGeo 2024 otevřelo registraci
DigiGeo 2024 otevřelo registraci
DigiGeo Liberec 2024 je konferencí o digitální kompetenci v geografickém vzdělávání. Její druhý ročník se uskuteční na Technické univerzitě v Liberci na začátku června a pro konferenční hosty připravuje program plný pestrých forem setkávání nad odbornými tématy škol a vzdělávání současnosti a blízké budoucnosti. Web i registrace jsou spuštěny.
Druhý ročník konference DigiGeo nabídne návštěvníkům nejen referáty odborníků na vzdělávání z českých univerzit, ale i pohledy učitelů a učitelek z praxe. Jejich příklady dobré praxe budou patřit k tomu nejdůležitějšímu v konferenčním programu. Teorii budou doplňovat četné praktické dílny (workshopy). Novinkou (a specialitou) programu budou referáty odborníků ze zahraničí, čímž se naše konference stane mezinárodní.
-
O čem DigiGeo Liberec 2024 bude?
- Dvoudenní setkání stovky zájemců především o geografické vzdělávání a jeho podporu digitálními technologiemi.
- Přednášky na téma dobré učitelské praxe.
- Dílny s praktickými ukázkami.
- Setkávání, síťování, odborné diskuse.
- Inspirace.
-
A jaká budou témata konference?
- Geotechnologie v terénní geografické výuce.
- 3D tisk do školy patří.
- Revize RVP a jak tvořit ŠVP pro novou geografii.
- Příběhové mapy a digitální geografické příběhy.
- AI v hodině geografie/zeměpisu.
A další překvapení, které postupně odhalíme.
Konferenční poplatek je díky finanční podpoře NPI ve výši pouhých 1000 Kč (vč. DPH) a zahrnuje jak domácí stravu (kdo v minulém ročníku zažil Koláčkovy dobroty, ví, o čem je řeč), tak i ubytování.
Kapacita konference je omezena na 90 účastníků (z toho 30 míst je rezervováno pro VŠ studenty a studentky učitelství, kteří po doložení studia v prezenční formě od nás získají možnost účasti zdarma).
Scite_ je super pro vědecké práce i bakalářky a diplomky
Chcete se naučit používat generativní AI pro tvorbu rešerší pro vaše závěrečné práce? Nástroj scite_ vám to umožní. Díky spolupráci s Univerzitní knihovnou TUL mají studentky a studenti FP TUL příležitost rychlého a praktického seznámení s nástrojem na hodinovém kurzu. Ten se uskuteční ve středu 27. 3. 2024 v DigiCompLab. Co se dozvíte? Čtěte dále v článku.
DIDINFO 2024 je tu! Konference o vyučování informatiky nabídne zkušenosti z Česka i Slovenska.
Počínaje středou 7. 2. se po tři dny budou v Liberci na Technické univerzitě setkávat odborníci v otázkách informatického vzdělávání. Česko-slovenská akce má svou dlouhou historii, jejíž součástí je i liberecká katedra geoinformatiky a didaktiky informatiky, tradiční pořadatel českých ročníků. Zajímavý program zahrnuje přednášky nejen v češtině a slovenštině, ale i v angličtině. Své odborné zkušenosti a náměty k přemýšlení totiž účastníkům a účastnicím nabídnou i hosté z Německa a UK.
Podrobný program najdete na webu akce.