KURZY DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ
pro učitele/učitelky ZŠ a SŠ
Jsme univerzitní pracoviště, na kterém se dlouhodobě zabýváme otázkami geografického vzdělávání na základních a středních školách a rolí geografických informačních systémů v něm. Spolupracujeme s řadou škol jak v regionech Libereckého kraje, ale i v ostatních částech Česka. Máme partnery i zahraničí, s nimiž si pravidelně vyměňujeme zkušenosti.
Příběhové mapy
- Termín: 12. března 2025
- Obsah kurzu: Vyprávění příběhů, tzv. storytelling, je efektivní metodou komunikace. V geografii do něj můžeme zapojit nejen fotografie, videa, zvuky, nákresy, ale především mapy. A co víc, fotografie a mapy, jejichž jsme sami autory. V kurzu představíme metodu digitálního mapového storytellingu (a nástroj ArcGIS StoryMaps) a jejich využití v hodinách (nejen) geografie/zeměpisu.
- Místo konání: budova G TUL, Liberec, DigiCompLab.
- Určeno pro: učitele a učitelky ZŠ a SŠ se zaměřením na geografii/zeměpis. Vhodné dále pro předměty výchova k občanství, dějepis, informatika.
- Konec přihlašování: 1. listopadu (v případě nenaplnění minimální kapacity 8 osob bude přihlášeným nabídnut náhradní termín).
- Cena: 2700 Kč vč. DPH (zahrnuje náklady na přípravu a realizaci kurzu, kávu/čaj). Kurz je možné hradit prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK).
Obsah kurzu:
Metoda digitálního storytellingu je známá pro odborníky na reklamu, stejně jako novinářům, historikům, geografům a dalším populizátorům vědy. V geografii je používáme pro výkladu příběhů vázaným k místům. A tedy nikoliv náhodou využíváme mapy.
Digitální podoba storytellingu umožňuje začleňovat prvky interaktivity, které poutají pozornost, motivují čtenáře se hlouběji ponořit do představovaného tématu. Využití mapového digitálního storytellingu je odborníky na vzdělávání na celém světě spojováno s geografickým vzděláváním. Nástroj Esri ArcGIS StoryMaps je základním a středním školám v EU k dispozici zdarma a získává tak rychle na atraktivitě coby kvalitní výukové pomůcky.
V geografii (zeměpisu) si žáci díky používání ArcGIS StoryMaps osvojují dovednosti pracovat aktivně a kriticky s geografickými daty, tvořit jejich vizualizace (digitální mapy především) a představovat své závěry. Posilována je jak geografická, tak i digitální kompetence, ale i další klíčové kompetence RVP.
Pracovní seminář představí možnosti nástroje pro práci s vlastními (žáky v terénu nebo na internetu získanými) daty. Účastníci se nejen seznámí s jeho nástroji, ale sami si aktivně vytvoří několik příběhových map. Nedílnou součástí workshopu bude téma souladu používání nástroje ArcGIS Story Maps s didaktickými potupy a obsahem národního kurikula.
Místo konání:
Prezenční forma, budova G TUL, DigiCompLab v 5. patře (link), (Univerzitní nám. 1410, Liberec - link)
Lektor
Očekávané vstupní znalosti a dovednosti účastníků:
- Základní práce s webovým prohlížečem, vyhledávání fotografií na internetu, focení chytrým telefonem, základní operace na Mapy.cz.
Doporučené vybavení
- Účastníci kurzu by měli mít vlastní notebook a smartphone.
- V případě potřeby je možné zapůjčit na kurzu notebook či tablet. Postačí v přihlašovadle tento požadavek uvést.
- K dispozici bude připojení k internetu (WiFi).
Další informace
- Na kurzu bude zajištěno drobné občerstvení ke kávě a čaji. Cestovné a oběd si účastníci hradí sami.
- Kurz není akreditovaný.
Závěrečné instrukce:
- Minimální počet účastníků je 8, maximální 12. V případě menšího počtu zájemců bude kurz zrušen a účastníkům nabídnut jiný termín nebo vrácení zaplacené částky.
- Platba kurzu na základě vystavené faktury, která bude zaslána přihlášeným zájemcům mailem.
- Kurz je možné hradit prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK).
- Účastníci získají potvrzení o absolvování kurzu.
Role GIS v podpoře digitální kompetence žáka
- Termín: bude upřesněno
- Obsah kurzu: Geografické informační systémy (GIS) jsou příležitostí pro zefektivnění a zatraktivnění hodin zeměpisu/geografie na všech stupních škol. Jsou i nutnou podmínkou pro naplnění požadavku RVP na budování digitální kompetence jako součásti geografického vzdělávání. V kurzu představíme možnosti nástroje ArcGIS Online, který mají školy zdarma k používání (podrobnější informace po kliknutí na tlačítko "více informací").
- Místo konání: budova G TUL, DigiCompLab, Liberec.
- Určeno pro: učitele a učitelky ZŠ a SŠ se zaměřením na geografii/zeměpis. Vhodné taktéž pro předměty výchova k občanství, dějepis, informatika.
- Konec přihlašování: 10. ledna (v případě nenaplnění minimální kapacity 8 osob bude přihlášeným nabídnut náhradní termín).
- Cena: 2700 Kč vč. DPH (zahrnuje náklady na přípravu a realizaci kurzu, kávu/čaj, občerstvení pro polední pauzu formou studeného bufetu).
Kurz je možné hradit prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK).
Obsah kurzu:
Geografické informační systémy (GIS) jsou již neoddiskutovalnou součástí geografického vzdělávání od základní školy. Jejich praktické používání nabízí učiteli vnést do hodiny interaktivitu, prvky badatelství a tvořivosti, budovat dovednosti anaylytické práce s geografickými daty a informacemi. Ale také dokáží podpořit osvojení mapových dovedností a budovat geografickou digitální kompetenci.
Dozvíte se:
- Zaměříme se na možnosti použití nástroje ArcGIS Online (licence pro školní využití na ZŠ a SŠ je možné získat zdarma).
- Doporučíme webové stránky se zdroji úloh pro školní vzdělávání. Naučíme se je adaptovat pro potřebu naší třídy (úpravy, překlady).
- Ukážeme možnosti propojení s nástrojem ArcGIS StoryMaps (všiměte si našeho kurzu Příběhové mapy).
- Představíme možnosti tvorby vlastních šetření a sběru dat pomocí nástroje Survey123.
Kurz je vhodný pro každého, nepředpokládá žádné znalosti a dovednosti práce s GIS nebo s nástrojem ArcGIS Online.
Místo konání:
Kurz se koná prezenčně, a to v budově G Technické univerzity v Liberci, DigiCompLab v 5. patře (link), (Univerzitní nám. 1410, Liberec - link).
Lektor
Očekávané vstupní znalosti a dovednosti:
- Základní práce s webovým prohlížečem, focení chytrým telefonem, základní operace na Mapy.cz nebo Mapy Google.
Očekávané znalosti a dovednosti po absolvování kurzu (aneb co vás naučíme):
- vytváření webové mapy v prostředí ArcGIS Online
- využití souboru úloh GeoInquiries a jejich úpravy do českého jazyka
- vytváření geografických dat v terénu s pomocí telefonu a aplikace Mapy.cz
- konverze dat pro webové mapy v ArcGIS Online
- vytváření webových mapových aplikací
- základy práce v ArcGIS StoryMaps
Doporučené vybavení
- Účastníci kurzu by měli mít vlastní notebook.
- V případě potřeby je možné zapůjčit na kurzu notebook či tablet. Postačí v přihlašovadle tento požadavek uvést.
- Internet bude účastníkům k dispozici (WiFi).
Další informace
- Na kurzu bude zajištěno drobné občerstvení ke kávě a čaji.
- Kurz není akreditovaný.
Závěreční instrukce:
- Minimální počet účastníků je 8, maximální 12. V případě menšího počtu zájemců bude kurz zrušen a účastníkům nabídnut jiný termín nebo vrácení zaplacené částky.
- Platba kurzu na základě vystavené faktury, která bude zaslána přihlášeným zájemcům mailem.
- Kurz je možné hradit prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK).
- Účastníci získají potvrzení o absolvování kurzu.
Lektoři kurzů
Jiří Šmída
Digitální geografie je příležitost poukázat na moderní stránku našeho školního předmětu. Je to zdroj poučení v příkladech praktického využívání geografie pro současný svět.
Pedagog a vědec zabývající se aplikací geografie a geografických informačních systémů v různých odborných oblastech od ekonomii a životní prostředí, přes veřejné zdraví až po vzdělávání. Kartograf se zájmem o staré mapy Jizerských hor a Liberce. Školitel kurzů pro veřejnost. Organizátor konferencí pro učitele. Člen tvůrčí pracovní komise pro revizi RVP Geografie.
Za zvláště zajímavé pro školní geografii považuji používání běžných webových map, jako jsou Mapy.cz, ale i méně známé techniky mapového digitálního storytellingu a jejich propojení s terénní geografickou výukou.
Akademický pracovník Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, vedoucí katedry geoinformatiky a didaktiky informatiky.
Poradíme vám
- Jak budovat digitální kompetenci žáka/žákyně v hodině geografie (zeměpisu).
- Jak začlenit do výuky vedle papírových map a atlasů i webové, digitální.
- Jak představit žákům aktuální geografická témata s podporou interaktivních map.
- Jak budovat mapové dovednosti s využitím běžných webových map (jako jsou Mapy.cz nebo Mapy Google).
- Jak zapojit geografické digitální technologie do terénní výuky.
Pomůžeme Vám
- S výběrem vhodného software GIS, který vás nebude stát ani peníze, ani příliš starostí s jeho používáním.
- S průběžným hledáním metodické inspirace na těch správných místech internetu.
- S osvojením softwarů - nástrojů s prvky GIS vhodných pro geografické vzdělávání již od základní školy.
Kde jste nás mohli potkat?
- Dny GIS Liberec
- konference DigiGeo Liberec
- školení pro učitele/učitelky: Liberec, Praha, Sokolov
Další kurzy
Připravujeme další tematické kurzy (například terénní výuka s podporou digitálními technologiemi, badatelská výuka GIS, 3D tisk do zeměpisu patří, pokročilé ovládání ArcGIS Online, učitel jako správce ArcGIS Online v jeho škole). Termíny pro nové i opakované kurzy budeme průběžně uveřejňovat.
Jaká je role digitální kompetence ve vzdělávání?
Otázky, které si klademe a odpovídáme na ně.
Patří digitální kompetence do hodin geografie/zeměpisu?
Ano, patří! A nejen do hodin geografie (či zeměpisu), ale i do jazyků, tělocviku, dějepisu. Všude. Digitální kompetence se stala zaslouženě další z klíčových kompetencí. A jen přispěním všech školních předmětů můžeme vzdělat digitálně kompetentního člověka.
Jaký je vztah digitální kompetence a nové informatiky?
I informatika se podílí na budování klíčové digitální kompetence. Hlavní vzdělávací cíl (nové) informatiky se ale odlišuje - je jím informatické myšlení.
Lze uplatnit geografické digitální kompetence v ostatních školních předmětech?
Ano, lze. Práce s webovými mapami, GPS, se zdroji digitálních geografických dat jsou jen vybranými příklady uplatnění digitálních dovedností osvojených v geografickém vzdělávání v ostatních předmětech.
Kontakt
Ing. Tomáš Hurt
Budova G, 4. p.
e-mail:
+420 732 374 573
Mgr. Jiří Šmída, Ph.D.
Budova G, 4. p., místnost G04021
e-mail:
+420 48535 2814
Kde nás najdete? Jak se na místo konání kurzů dostat?
Budova G univerzitního kampusu
Kurzy se odehrají v prostorách moderní univerzitní budovy G, která je součástí univerzitního kampusu v blízkosti ulice Husova. Setkáme se v tzv. DigiCompLabu na 5. patře budovy. Cestu pro vás označíme navigací.
-
Přesná adresa: Univerzitní nám. 1410, 461 17 Liberec (Mapy Google)
-
Doprava MHD: kampus a budova G jsou nejlépe dostupné autobusy MHD č. 15 a 19 (ze zastávky na místo konání 3 minuty). Pro další informace doporučujeme např. Mapy.cz.
-
Parkování: může být vzhledem k velkému vytížení kampusu komplikované, vyhraďte si dostatek času na hledání místa v okolí kampusu, a to i ve větší vzdálenosti.
Od roku 2014 spolupracujeme s radnicí v Liberci (mapy Direction) a festivalem Anifilm na vývoji speciálních map města pro turisty a návštěvníky. Mapy si můžete stáhnout zdarma z webových stránek naší Katedry geoinformatiky a didaktiky informatiky.