Dny GIS 2023: 2 dny, 17 škol a 600 návštěvníků

Po několikaleté pauze se v Liberci vracíme k tradici akce Dny GIS, která je oblíbená mezi základními i středními školami. Letošní, již dvacátý ročník, představil práci s GIS hned pěti partnery: Krajským úřadem Libereckého kraje, Magistrátem města Liberce, Hasičským záchranným sborem ČR a Armádou ČR, vše pod vedením Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Liberecké technické univerzity.

Akce je součástí naší snahy pomáhat školám a jejich učitelům a učitelkám zapojit moderní metody vzdělávání a geografického výzkumu. Digitální geografie (GIS, DPZ) i kartografie nejsou pouze témata naší univerzitní výuky, ale také výzkumů. Pro školy máme připravenou nejdříve úvodní prezentaci programu v aule. Ta je následována volným programem, sestaveným z krátkých úloh připravených všemi partnery akce. Pracovní list je pro žáky průvodcem mezi stanovišti Dnů GIS, ale také podkladem pro opakování získaných znalostí ve chvíli, kdy budou zpět se svými učiteli ve školách.

Mezi aktivitami připravenými pro školy se letos objevil nový datový portál Libereckého kraje, topografické stanoviště vojáků nebo gisová a mapová centrála hasičského dispečinku. Na podlaze byly umístěny dvě obří podlahové mapy Česka a Liberce, na kterých se návštěvníci seznamovali s dálkovým průzkumem Země. Hned vedle byly modely krajiny regionu pod Ještědem vytištěné na 3D tiskárnách. Velký úspěch měly i úlohy ukazující použití digitálních nástrojů, GIS a map v územním plánování na libereckém magistrátu. Všichni návštěvníci si mohli dozvědět něco o metodách sběru dat od občanů a vyzkoušet si použití takovéhoto nástroje pro společné vytváření webové mapy návštěvníků Dnů GIS.

Liberecké Dny GIS mají mnoho aspektů, které z nich činí akci zajímavou, přínosnou a populární. Patří k nim i fakt, že vznikají za významné spolupráce se studenty a studentkami geografie na FP TUL. K pravidelnému závěrečnému ceremoniálu, následujícímu bezprostředně poté, co odejde poslední návštěvník, patří i společná fota.

Informace o průběhu Dnů GIS 2023 jsou na webu akce společně s rozsáhlou fotogalerií, kterou připravil Ondřej Lesák, student geografie na FP TUL. Na stejném místě budeme včas informovat o přípravě dalšího ročníku akce.