Noc plná (nejen malých) vědců

Katedra geoinformatiky a didaktiky informatiky se jako jedno z mála pracovišť FP TUL zapojilo v pátek 6. 10. 2023 do celostátní akce Noc vědců a poprvé otevřelo veřejnosti dveře Laboratoře digitální kompetence DigiCompLab v budově G libereckého univerzitního kampusu. Stovky návštěvníků si zde mohly vyzkoušet práci s robotickými hračkami, poznat svá bydliště na podlahových mapách a hmatem zkoumat tvary krajiny Liberce připravené metodou 3D tisku.

Obrázek vygenerován pomocí AI ∙ Tvůrce obrázků Bing ∙ 9. října 2023 v 5:54 odp.

V páteční večer a začátkem noci se Laboratoř digitální kompetence (DigiCompLab) proměnila v místo setkání vědců, studentů a veřejnosti, kteří společně objevovali možnosti a potenciál digitální technologie a vědy. Naše interaktivní aktivity a expozice nabídly návštěvníkům příležitost prozkoumat, jak digitální technologie mohou ovlivnit náš svět. Mezi nejzajímavější momenty patřily:

• Podlahová “šlapací” mapa Česka a Liberce: Na této obří mapě České republiky a Liberce si návštěvníci mohli doslova šlapat po svých domovech a zároveň se dozvědět, jak se vytvářejí data pomocí družicového průzkumu zemského povrchu. Tato aktivita byla oblíbená u všech generací.
  • Práce s robotickými hračkami: Naše nejmladší návštěvníky nadchly robotické hračky, které je učily zábavnou formou programování a logickému myšlení. Mnozí z nich si odnesli z této části akce úsměv na tváři.
  • 3D tisk a dotykové terény Liberce s využitím rozšířené reality: Tato expozice byla doslova cestou do budoucnosti. Návštěvníci mohli sledovat, jak se 3D tisk stává realitou, a pomocí rozšířené reality prozkoumat 3D terén Liberce. To byl zážitek, který si všichni zapamatovali.

Noc vědců v Laboratoři digitální kompetence (DigiCompLab) byla skvělou příležitostí k prezentaci fascinujícího světa digitální technologie a vědy. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a těšíme se na další inspirativní události v budoucnosti.