Učitelé a učitelky: chcete se dále vzdělávat? Máme pro vás nabídku kurzů.

S novým rokem jsme připravili novou nabídku spolupráce pro odbornou veřejnost - kurzy dalšího vzdělávání v oboru digitální kompetence. Zahajujeme již v únoru dvojicí témat zaměřených na digitální kompetenci v hodinách zeměpisu/geografie. Informacím a nabídce kurzů je věnovaná nová webová stránka naší katedry.

Kurzy pro učitele a učitelky základních a středních škol cílí na otázky rozvoje digitální kompetence žáků od základních škol. Naše národní kurikulum popsalo digitální kompetenci jako cíl všech školních předmětů. Naše katedra se dlouhodobě zabývá jak rozvojem informatického myšlení, tak digitální kompetence na příkladu geografického vzdělávání.

První dva kurzy se zaměří na téma příběhových map. Odborněji se hovoří o mapovém digitálním storytellingu a metoda si již dvě dekády razí cestu světem, v posledních letech rychle přibývá příkladů dobré pedagogické praxe, které prokazují velkou přidanou hodnotu pro školní vzdělávání. Druhý kurz představí šířeji téma geografických informačních systémů a jejich role pro geografické vzdělávání.

Na místě je zdůraznit, že jak mapový digitální storytelling, tak i GIS jsou metody, které výborně zapadají do metod učitelů jak geografie/zeměpisu, tak i dalších školních předmětů. Zmínit lze na předním místě dějepis, jazyky, společenské vědy a informatiku.

Nabídku kurzů budeme postupně rozšiřovat o další témata, mezi kterými se objeví 3D tisk, dálkový průzkum Země a GPS, ale i role digitálních pomůcek v terénní výce.