Skip to main content

logo fp cmyk cz white

logo fp cmyk cz white

Unikátní Atlas libereckých živých jmen se blíží do finále

| Aktuality

Crowdsourcingový projekt Živá jména, zaměřený na studium neoficiálních jmen míst (nebo také lidových toponym) v Liberci a nejbližším okolí, spěje ke svému závěrečnému výstupu. Tím je tištěný Atlas libereckých živých jmen úctyhodných rozměrů 42×30 cm. Předpokládané datum vydání je v listopadu 2023.

V průběhu čtyř let zadali obyvatelé Liberce a okolí do interaktivní mapy více než 3000 pojmenování a řadu zajímavých poznámek. Ty vysvětlují důvody vzniku některých jmen nebo přibližují historii daného místa. Mimo toho veřejnost stanovila míru znalosti k více jak dvěma tisícům jmen a k vybraným osmdesáti jménům zakreslila svou představu prostoru, který pro ně dané jméno představuje. Tyto informace jsme ale zatím nikde neinterpretovali. A právě proto (ale nejen proto) vzniká Atlas libereckých živých jmen.

Atlas je rozdělený na tři části. Textová část nejprve charakterizuje živá jména a geografické názvosloví obecně a ve studovaném území, vysvětluje metodiku sběru dat a tvorby interaktivní mapy. Následuje několik kapitol regionálních textů zaměřených na vztah živých jmen a prostředí, které popisují a na historické souvislosti a končí převážně mapovou kapitolou věnovanou prostorové fixaci. 

Druhá, atlasová část je sestavena z 29 mapových listů měřítek 1:2500, 1:5000 a 1:20000 pokrývajícími Liberec a Stráž nad Nisou. Topografický podklad je sestaven z dat RÚIAN, OpenStreetMap, DIBAVOD a Data50. Neurčitost a nejednoznačnost lidových jmen se v mapách projevuje jejich umístěním k objektům, které popisují. V maximální míře jsme se snažili jména umístit tak, aby bylo patrné, k čemu se váží, ale zároveň, aby byla zachována určitá nejistota v přesném vymezení. Jako referenční bod jsme použili polohu zadanou respondenty v interaktivní mapě Živých jmen. Jen v případě prostorově menších objektů (například malé stavby, restaurace sídlící v přízemí budovy apod.), případně tam, kde se mapa stávala nepřehlednou, jsme použili bodový symbol označující konkrétní místo.

Třetí část publikace je určena spíše odborníkům či vážnějším zájemcům o problematiku zeměpisných jmen. Obsahuje především rejstřík živých jmen které se v publikaci objevují, glosář a seznam doporučené literatury.

Práce na atlase pomalu finišují, aktuálně zpracováváme připomínky z recenzních posudků, provádíme poslední korektury a v průběhu října předáme data do tiskárny. Bližší informace najdete na webu projektu.