Skip to main content

logo fp cmyk cz white

logo fp cmyk cz white

KURZY DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

pro učitele/učitelky ZŠ a SŠ

Jsme univerzitní pracoviště, na kterém se dlouhodobě zabýváme otázkami geografického vzdělávání na základních a středních školách a rolí geografických informačních systémů v něm. Spolupracujeme s řadou škol jak v regionech Libereckého kraje, ale i v ostatních částech Česka. Máme partnery i zahraničí, s nimiž si pravidelně vyměňujeme zkušenosti.

Příběhové mapy

nástroj a metoda pro podporu geografického vzdělávání na ZŠ i SŠ
  • Termín: 8. listopadu 2024
  • Obsah kurzu: Vyprávění příběhů, tzv. storytelling, je efektivní metodou komunikace. V geografii do něj můžeme zapojit nejen fotografie, videa, zvuky, nákresy, ale především mapy. A co víc, fotografie a mapy, jejichž jsme sami autory. V kurzu představíme metodu digitálního mapového storytellingu (a nástroj ArcGIS StoryMaps) a jejich využití v hodinách (nejen) geografie/zeměpisu.
  • Místo konání: budova G TUL, Liberec, DigiCompLab.
  • Určeno pro: učitele a učitelky ZŠ a SŠ se zaměřením na geografii/zeměpis. Vhodné dále pro předměty výchova k občanství, dějepis, informatika. 
  • Konec přihlašování: 1. listopadu (v případě nenaplnění minimální kapacity 8 osob bude přihlášeným nabídnut náhradní termín).
  • Cena: 2700 Kč vč. DPH (zahrnuje náklady na přípravu a realizaci kurzu, kávu/čaj). Kurz je možné hradit prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK).

Role GIS v podpoře digitální kompetence žáka

  • Termín: 16. ledna 2025
  • Obsah kurzu: Geografické informační systémy (GIS) jsou příležitostí pro zefektivnění a zatraktivnění hodin zeměpisu/geografie na všech stupních škol. Jsou i nutnou podmínkou pro naplnění požadavku RVP na budování digitální kompetence jako součásti geografického vzdělávání. V kurzu představíme možnosti nástroje ArcGIS Online, který mají školy zdarma k používání (podrobnější informace po kliknutí na tlačítko "více informací").
  • Místo konání: budova G TUL, DigiCompLab, Liberec.
  • Určeno pro: učitele a učitelky ZŠ a SŠ se zaměřením na geografii/zeměpis. Vhodné taktéž pro předměty výchova k občanství, dějepis, informatika.
  • Konec přihlašování: 10. ledna (v případě nenaplnění minimální kapacity 8 osob bude přihlášeným nabídnut náhradní termín).
  • Cena: 2700 Kč vč. DPH (zahrnuje náklady na přípravu a realizaci kurzu, kávu/čaj, občerstvení pro polední pauzu formou studeného bufetu).
    K
    urz je možné hradit prostřednictvím Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK).

Lektoři kurzů

Jiří Šmída

Digitální geografie je příležitost poukázat na moderní stránku našeho školního předmětu. Je to zdroj poučení v příkladech praktického využívání geografie pro současný svět.

Pedagog a vědec zabývající se aplikací geografie a geografických informačních systémů v různých odborných oblastech od ekonomii a životní prostředí, přes veřejné zdraví až po vzdělávání. Kartograf se zájmem o staré mapy Jizerských hor a Liberce. Školitel kurzů pro veřejnost. Organizátor konferencí pro učitele. Člen tvůrčí pracovní komise pro revizi RVP Geografie.

Za zvláště zajímavé pro školní geografii považuji používání běžných webových map, jako jsou Mapy.cz, ale i méně známé techniky mapového digitálního storytellingu a jejich propojení s terénní geografickou výukou.   

Akademický pracovník Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, vedoucí katedry geoinformatiky a didaktiky informatiky. 

Kde jsme se mohli potkat: Dny GIS, konference DigiGeo
Na začátek

Poradíme vám

  • Jak budovat digitální kompetenci žáka/žákyně v hodině geografie (zeměpisu).
  • Jak začlenit do výuky vedle papírových map a atlasů i webové, digitální.
  • Jak představit žákům aktuální geografická témata s podporou interaktivních map.
  • Jak budovat mapové dovednosti s využitím běžných webových map (jako jsou Mapy.cz nebo Mapy Google).
  • Jak zapojit geografické digitální technologie do terénní výuky.

Pomůžeme Vám

  • S výběrem vhodného software GIS, který vás nebude stát ani peníze, ani příliš starostí s jeho používáním.
  • S průběžným hledáním metodické inspirace na těch správných místech internetu.
  • S osvojením softwarů - nástrojů s prvky GIS vhodných pro geografické vzdělávání již od základní školy.

Kde jste nás mohli potkat?

    Na začátek

    Další kurzy

    Připravujeme další tematické kurzy (například terénní výuka s podporou digitálními technologiemi, badatelská výuka GIS, 3D tisk do zeměpisu patří, pokročilé ovládání ArcGIS Online, učitel jako správce ArcGIS Online v jeho škole). Termíny pro nové i opakované kurzy budeme průběžně uveřejňovat.

    Na začátek

    Pokud si přejete o těchto novinkách informovat mailem, přihlašte se pro odběr.

    Jaká je role digitální kompetence ve vzdělávání?

    Otázky, které si klademe a odpovídáme na ně.

    Patří digitální kompetence do hodin geografie/zeměpisu?

    Ano, patří! A nejen do hodin geografie (či zeměpisu), ale i do jazyků, tělocviku, dějepisu. Všude. Digitální kompetence se stala zaslouženě další z klíčových kompetencí. A jen přispěním všech školních předmětů můžeme vzdělat digitálně kompetentního člověka.

    Jaký je vztah digitální kompetence a nové informatiky?

    I informatika se podílí na budování klíčové digitální kompetence. Hlavní vzdělávací cíl (nové) informatiky se ale odlišuje - je jím informatické myšlení.

    Lze uplatnit geografické digitální kompetence v ostatních školních předmětech?

    Ano, lze. Práce s webovými mapami, GPS, se zdroji digitálních geografických dat jsou jen vybranými příklady uplatnění digitálních dovedností osvojených v geografickém vzdělávání v ostatních předmětech. 

    Na začátek

    Kontakt

    Ing. Tomáš Hurt

    administrace kurzů

    Budova G, 4. p.
    e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 
    +420 732 374 573

    Mgr. Jiří Šmída, Ph.D.

    dotazy k obsahové stránce kurzů

    Budova G, 4. p., místnost G04021
    e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
    +420 48535 2814

    Na začátek

    Kde nás najdete? Jak se na místo konání kurzů dostat?

    Budova G univerzitního kampusu

    Učebna: 5. patro, "DigiCompLab"

    Kurzy se odehrají v prostorách moderní univerzitní budovy G, která je součástí univerzitního kampusu v blízkosti ulice Husova. Setkáme se v tzv. DigiCompLabu na 5. patře budovy. Cestu pro vás označíme navigací.

    • Přesná adresa: Univerzitní nám. 1410, 461 17 Liberec (Mapy Google)

    • Doprava MHD: kampus a budova G jsou nejlépe dostupné autobusy MHD č. 15 a 19 (ze zastávky na místo konání 3 minuty). Pro další informace doporučujeme např. Mapy.cz.

    • Doplňující možností MHD je tramvaj č. 2 a 3, zastávka Botanická zahrada, pěšky (trasa) na místo akce 10 minut (tramvaj od vlakového nádraží a centrální MHD stanice Fügnerova směr Lidové sady - Zoo), více viz Mapy.cz.

    • Parkování: může být vzhledem k velkému vytížení kampusu komplikované, vyhraďte si dostatek času na hledání místa v okolí kampusu, a to i ve větší vzdálenosti.


    Od roku 2014 spolupracujeme s radnicí v Liberci (mapy Direction) a festivalem Anifilm na vývoji speciálních map města pro turisty a návštěvníky. Mapy si můžete stáhnout zdarma z webových stránek naší Katedry geoinformatiky a didaktiky informatiky

    Na začátek